Czy jesteś uzależniony od palenia papierosów?

Nikotyna znajdująca się w dymie papierosowym uznawana jest za związek psychoaktywny. Oznacza to, że oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy. Nikotyna została uznana za środek uzależniający. Na czym polega uzależnienie? Przede wszystkim jest to konieczność spożywania uzależniającej substancji. Często jest to potrzeba niekontrolowana. Wszelkie próby zaprzestania stosowania środka uzależniającego są bardzo trudne w realizacji. Palacze wiedzą o szkodliwości palenia tytoniu. Pomimo tego nadal dziennie wypalają kilka lub nawet kilkanaście papierosów. Z czasem organizm przyzwyczaja się do otrzymywanych dawek substancji uzależniających. Chcąc uzyskać ten sam efekt, co poprzednio, palacze zwiększają ilość wypalanych papierosów.

Uzależnienie od papierosów może być postrzegane w kilku kategoriach. Jedną z nich jest uzależnienie psychiczne. Osoba uzależniona, w poszczególnych momentach, odczuwa przymus zapalenia papierosów. Dotyczy to np. sytuacji stresowych. Często palenie papierosów powiązane jest także z określonymi stanami emocjonalnymi.

W uzależnieniu fizycznym obserwuje się efekt zadowolenia po wypalonym papierosie. Palenie papierosów postrzegane jest przez palaczy jako skuteczną formę poprawy nastroju. Nie jest to jednak efekt stały, dlatego palacze odczuwają konieczność wypalenia kolejnej porcji nikotyny. Niedobór nikotyny powoduje m.in. uczucie rozdrażnienia, irytacji czy zaburzenia snu.

Dermovate Engerix

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close