Nikotynowa terapia zastępcza

Palenie papierosów jest szkodliwym nałogiem nie tylko dla naszego zdrowia, ale także budżetu domowego. Wzrastające ceny papierosów powodują, że co miesiąc wydajemy na nie nawet kilkaset złotych. Łatwo można zatem obliczyć, jakie oszczędności moglibyśmy poczynić, gdyby całkowicie rzucić palenie. Praktyka okazuje się jednak trudniejsza. Sama silna wola często nie wystarcza. Jak w takiej sytuacji można uporać się z nałogiem?

Korzystnym rozwiązaniem może być nikotynowa terapia zastępcza. Na czym ona polega? Całkowite zaprzestanie palenia sprawia, że pojawia się tzw. głód nikotynowy. Chcąc tego uniknąć należy dostarczyć organizmowi określoną dawkę nikotyny. W ten sposób zostaje zmniejszone napięcie. Ponadto łatwiej jest odzwyczaić się od nałogu. Niewątpliwą zaletą nikotynowej terapii zastępczej jest mniejsza ilość nikotyny, w porównaniu do tej, która zawarta jest w papierosach. Dzięki temu szkodliwość tej metody jest znacznie niższa.

Warto zaobserwować także, w jakich sytuacjach najczęściej sięgamy po papierosa. W ten sposób można będzie wypracować sobie alternatywne rozwiązanie. Dla przykładu: jeśli palimy głównie w sytuacjach stresowych, można znaleźć inną opcję, która zniweluje stres. W wielu przypadkach korzystnym rozwiązaniem jest uprawianie sportu. Bardzo ważna jest także wytrwałość, odpowiednia motywacja oraz wsparcie najbliższych.

volibris

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close